Câștigătorii Premiilor Gopo, ediția a XVIII-a. Într-o seară plină de strălucire și talent artistic, Gala Premiilor Gopo a ajuns la cea de-a XVIII-a ediție, marcând un moment important pentru industria cinematografică românească. Evenimentul, desfășurat la Teatrul Național din București, a reunit cele mai proeminente figuri ale filmului românesc, premiind excelența și inovația în diverse categorii. Articolul de față își propune să exploreze în profunzime succesul și impactul câștigătorilor acestui an, oferind o imagine completă a modului în care aceștia contribuie la evoluția și afirmarea cinematografiei naționale pe scena internațională. Aflați mai multe despre laureații care au ridicat standardele artistic și au captivat juriul și publicul cu creațiile lor remarcabile, într-unul dintre cele mai așteptate evenimente culturale ale anului.
Câștigătorii Premiilor Gopo, ediția a XVIII-a
La prestigioasa Gală a Premiilor Gopo, desfășurată aseară la Teatrul Național din București, peste 30 de filme românești lansate în ultimul an fie în cinematografe, fie pe platforme de streaming, au fost luate în considerare pentru prestigioasa categorie „Cel mai bun film”. Aceasta reprezintă o recunoaștere a excelenței în cinematografia din România. Printre acestea, filmul „Libertate”, regizat de Tudor Giurgiu, a fost laureatul serii, câștigând Trofeul Gopo pentru cel mai bun film de lungmetraj. Pelicula aduce în prim-plan dramaticele evenimente de la Sibiu din decembrie 1989, când zeci de lucrători din Miliție, Securitate și Armată au fost capturați și deținuți într-un bazin de înot golit special pentru aceasta.
Acuzați, justificat sau nu, că ar fi tras în revoluționari, aceștia au trăit zile de coșmar timp de 30-40 de zile. În rolul principal, Alex Calangiu, care a interpretat personajul principal, a fost distins cu „Premiul pentru cel mai bun actor”. De asemenea, Ilincă Manolache a fost premiată pentru „Cea mai bună actriță într-un rol principal” pentru interpretarea ei remarcabilă din filmul „Nu aștepta prea mult de la sfârșitul lumii”, regizat de Radu Jude. Un alt moment emoționant al serii a fost dedicat actriței Rodica Mandache, care a fost celebrată cu Premiul Gopo pentru Întreaga Carieră, recunoașterea unei vieți dedicate artei actoricești. Într-un dialog cu colegul nostru Pompilius Onofrei, doamna Mandache a reflectat asupra apartenenței sale la o generație de actori de excepție, subliniind astfel valoarea inestimabilă a contribuției sale la cultura națională.
Rodica Mandache împărtășește cu sinceritate și umilință reflecțiile sale personale despre propria carieră și realizările sale: „În viața mea am fost mereu nesigură, și această nesiguranță m-a protejat de multe. Când primesc un premiu, nu mă complac în acele momente de glorie; nu mă așez cu vanitate, mândră de succesul obținut, ci mă întreb adesea dacă nu cumva altcineva ar fi meritat să-l primească în locul meu. De-a lungul carierei am participat în nenumărate filme. Prin urmare, recunoașterea prin numeroasele premii primite recent, atât anul trecut cât și anul acesta, îmi oferă o anumită confortabilitate și mă face să mă simt valorizată și apreciată. Această recunoaștere vine și în contextul apartenenței mele la o generație excepțională de actori, unde e greu să spui cine a excelat cel mai mult.”
Realizatorul adaugă că, în cadrul aceluiași eveniment, alte personalități marcante ale scenei artistice românești au fost, de asemenea, recunoscute pentru contribuția lor deosebită: „Actorul Dan Nuțu și cascadorul Adrian Ștefănescu au fost, de asemenea, distinși pentru întreaga lor carieră. În plus, au fost acordate două premii speciale ‘in memoriam’ actorilor Gina Patrichi și George Constantin, marcând treizeci de ani de la trecerea lor în neființă, ca o recunoaștere a impactului lor durabil asupra cinematografiei românești.”
Câștigătorii Premiilor Gopo, ediția XVIII-a
Premiul pentru Cea mai bună actriţă în rol principal:
Câştigătoare: Ilinca Manolache (pentru rolul său din lungmetrajul Nu aştepta prea mult de la sfîrşitul lumii).
Premiul pentru Cea mai bună regie:
Câştigător: Tudor Giurgiu pentru filmul Libertate.
Premiul pentru Cel mai bun actor în rol principal:
Câştigător: Alex Calangiu, protagonistul filmului Libertate (r. Tudor Giurgiu).
Premiul pentru Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Câştigătoare: Maria Popistaşu pentru rolul din Taximetrişti (r.Bogdan Theodor Olteanu).
Cel mai bun actor în rol secundar:
Câştigător: Iulian Postelnicu pentru rolul din Libertate.
Premiul pentru Cel mai Bun Scenariu a ajuns anul acesta la două dintre filmele nominalizate:
Câştigători:
Cecilia Ştefănescu şi Tudor Giurgiu pentru filmul Libertate
Radu Jude pentru filmul Nu aştepta prea mult de la sfîrşitul lumii
Cel mai bun documentar:
Câştigător: Între Revoluţii, regizat de Vlad Petri.
Premiul pentru Tânără Speranţă:
Câştigător: Niko Becker pentru rolul Dumitru din filmul Spre Nord.
Premiul pentru cea mai bună imagine:
Câştigător: George Chiper-Lillemark pentru filmul Spre nord.
Premiul pentru Costume:
Câştigătoare: Viorica Petrovici.
Premiul pentru cele mai bune decoruri:
Câştigător: Vali Ighigheanu, pentru lungmetrajul Libertate.
La categoria scurtmetraj, premiul a fost oferit filmului Acolo unde bărcile nu ajung , r. Vlad Buzăianu.
La categoria Cel mai bun film european, premiul a mers către Anatomia unei prăbuşiri / Anatomie d’une chute (r. Justine Triet, Franţa), distribuit de Voodoo Films.
Premiul Publicului:
Câştigător: Filmul Miami Bici 2 (r. Jesús del Cerro).
Premiul Gopo pentru Întreaga Carieră:
Câştigătoare: Rodica Mandache
Premiul pentru Întreaga Activitate:
Câştigător: Artistul Dan Nuţu
Premiul Special:
Câştigător: Adrian Ştefănescu (cascador)
Premiile Gopo 2024