Una dintre aceste mâncăruri este și “Pita de Pecica,” pâinea preferată a lui Ceaușescu, care ar fi fost adusă mai ales dictatorului din județul Arad la București, cu avionul, cu o cursă specială, săptămânal, doar pentru el și familia sa să aibă pâine proaspătă pe masă.
Cum se prepară plăcinta de Pecica, pâinea preferată a lui Ceaușescu
Pâinea este spălată cu apă, astfel încât aburul să poată fi folosit pentru a – i sluji lui Dumnezeu. Aşa am învăţat de la cei mai bătrâni brutari şi bunici,” spune Valeriu Gygu, producător.
În brutărie, folosiţi aceeaşi reţetă veche: făină de grâu bogată în gluten, apă, drojdie, sare, în cantităţi exacte. Deoarece brutarul era încăpăţânat să nu modernizeze procesul de fabricaţie, nimic nu s-a schimbat de generaţii întregi.
Pâinea de familie ţigancă, uneori cântărind 4 kilograme, este coaptă direct pe vatra încălzită a cuptorului tradiţional.
Articol preluat de pe: Realitatea Travel