Superliga – Etapa a 5-a – play-off şi play-out – rezultatele şi clasamentul

etapa

Meciurile din etapa a şasea a a fazelor play-off şi play-out ale Superligii de fotbal au loc de marţi până joi, informează AGERPRES.

Rezultate:

PLAY-OFF

Miercuri 24 aprilie

FC Farul Constanţa – FC Rapid Bucureşti 3-1 (1-1), Academia Hagi – Stadion Central – Ovidiu

Au marcat: Louis Munteanu (40), Luca Andronache (67), Amine Benchaib (69), respectiv Albion Rrahmani (45+4 – penalty).

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Valentin Porumbel (Olteniţa)

Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent video: Mircea Orbuleţ (Bucureşti)

Observatori: Irina Mîrş (Bucureşti) – CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) – LPF

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – FC FCSB 2-2 (1-2), Sepsi Arena – Sfântu Gheorghe

Au marcat: Roland Varga (22), Florin Ştefan (70), respectiv Florinel Coman (9), David Miculescu (34).

Arbitru: Andrei Moroiţă (Ploieşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); al patrulea oficial: Andrei Antonie (Bucureşti)

Arbitru video: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)

Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) – LPF

Joi 25 aprilie

Universitatea Craiova – FC CFR 1907 (Stadion ”Ion Oblemenco” – Craiova, 21:45)

PLAY-OUT

Marţi 23 aprilie

FC Voluntari – FCU 1948 Craiova 0-0, Stadion ”Anghel Iordănescu” – Voluntari

Cartonaş roşu: Ricardinho (FC Voluntari, 24).

Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău), Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca); al patrulea oficial: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)

Arbitru video: Iulian Dima (Bucureşti); arbitru asistent video: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)

Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) – CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) – LPF

AFC Botoşani – Dinamo Bucureşti 2-1 (1-1), Stadion Municipal – Botoşani

Au marcat: Gabriel De Moura (14, autogol), Sebastian Mailat (90+1), respectiv Astrit Selmani (45+2).

Hakim Abdallah (Dinamo) a ratat un penalty în min. 29 (şut pe lângă poartă).

Cartonaşe roşii: Bogdan Andone (antrenor FC Botoşani, 31), Marius Suller (antrenor secund FC Botoşani, 32), Hakim Abdallah (Dinamo, 45+9).

Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); al patrulea oficial: Vlad (Iaşi)

Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Adrian Vornicu (Iaşi)

Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) – CCA, Cătălin Popa (Vaslui) – LPF

Miercuri 24 aprilie

FC Universitatea Cluj – FC Politehnica Iaşi 1-0 (0-0), Cluj Arena – Cluj-Napoca

A marcat: Daniel Popa (53).

Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Imre-Laszlo Bucşi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj)

Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) – CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) – LPF

Joi 25 aprilie

AFC UTA Arad – SC Oţelul Galaţi (Arena ”Francisc Neuman” – Arad, 16:45)

AFC Hermannstadt – FC Petrolul Ploieşti (Stadion Municipal – Sibiu, 19:00)

Clasament

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FCSB 30 19 7 4 53-28 64

2 Rapid 30 15 10 5 55-32 55

3 CFR Cluj 30 15 8 7 54-29 53

4 Universitatea Craiova 30 13 10 7 47-38 49

5 Farul Constanţa 30 11 10 9 37-38 43

6 Sepsi OSK 30 12 7 11 43-34 43

……………………………………………………………………………………………………..

7 Universitatea Cluj 30 10 12 8 35-38 42

8 UTA 30 10 10 10 36-43 40

9 FC Hermannstadt 30 9 13 8 36-31 40

10 Petrolul Ploieşti 30 7 14 9 29-32 35

11 Oţelul Galaţi 30 6 16 8 31-36 34

12 Politehnica Iaşi 30 7 12 11 33-44 33

13 FC U Craiova 1948 30 9 4 17 43-50 31

14 Dinamo 30 8 5 17 22-41 29

15 FC Voluntari 30 6 10 14 31-49 28

16 FC Botoşani 30 3 12 15 30-52 21

Legendă: M – meciuri, V – victorii, E – egaluri, Î – înfrângeri, GM – goluri marcate, GP – goluri primite, P – puncte

NOTĂ:

1. La egalitate de puncte la finalul sezonului regulat primul criteriu de departajare este cel al rezultatelor directe.

2. La finalul sezonului regulat punctele echipelor se înjumătăţesc. În cazul în care împărţirea nu este exactă, se procedează la rotunjire în sus.

3. Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape). Locurile 7-16 vor continua în play-out (manşă unică, în total 9 etape).

PLAY-OFF

loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FCSB 6 4 2 0 10-5 46

2 Farul Constanţa 6 4 1 1 13-6 35

3 Universitatea Craiova 5 3 0 2 8-7 34

4 CFR Cluj 5 1 1 3 7-10 31

5 Rapid 6 0 1 5 6-14 29

6 Sepsi OSK 6 1 3 2 7-9 28

PLAY-OUT

loc echipa M V E Î GM-GP P

7 Universitatea Cluj 6 2 2 2 6-4 29

8 Oţelul Galaţi 5 4 1 0 6-2 30

9 FC Hermannstadt 5 2 2 1 8-4 28

10 UTA 5 2 2 1 7-7 28

11 Petrolul Ploieşti 5 2 2 1 5-7 26

12 FC Voluntari 6 2 2 2 10-8 22

13 FC Botoşani 6 3 1 2 9-8 21

14 Politehnica Iaşi 6 1 1 4 4-6 21

15 Dinamo 6 1 2 3 4-8 20

16 FC U Craiova 1948 6 0 3 3 3-8 19

NOTĂ

1. Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 şi 3 din play-off în Europa Conference League.

2. Locul 3 din play-off va juca baraj cu câştigătoarea barajului dintre locurile 1 şi 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

3. Locurile 9 şi 10 din play-out retrogradează direct (15 şi 16). Locurile 7 şi 8 din play-out (13 şi 14) joacă baraj cu locurile 3 şi 4 din Liga a II-a.

Articole Recente