Incendiu de proporți. Două locuinţe ale Mănăstirii Văratec au fost distruse de focul care a izbucnit, luni seara, din cauza unui scurtcircuit, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Neamţ.
La faţa locului au intervenit patru autospeciale de stingere, o autospecială pentru intervenţie şi salvare de la înălţime şi un echipaj SMURD de la detaşamentele din Piatra-Neamţ şi Târgu Neamţ.
În sprijinul pompierilor militari au intervenit şi voluntarii din cadrul SVSU Agapia.
“Nu au existat victime“, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Neamţ, Irina Popa. Combustia a fost lichidată după circa 4 ore de intervenţie.
Cauza probabilă de producere a incendiului este scurtcircuitul produs la motorul unei maşini de cusut.
Articol preluat de pe: Actualitate Ziare.com