Decesul lui Bernd Holzenbein, Legenda Fotbalului German și Campion Mondial din 1974

Fostul fotbalist german Bernd Holzenbein, campion mondial în 1974 alături de Frank Beckenbauer şi Gerd Muller, între alţii, a încetat din viaţă la vârsta de 78 de ani, a anunţat marţi Eintracht Frankfurt, clubul la care a evoluat timp de 14 sezoane, informează AFP.

Holzenbein, care a jucat în selecţia Germaniei de Vest din octombrie 1973, a preluat funcţia de câştigător al Cupei Mondiale din 1974 împotriva lui Jupp Heynckes (a stat pe banca din faţa Germaniei de Est în faza de grup) la acest eveniment).

În finala mondială din 1974, pe stadionul Olimpic de la München, el a atras pedeapsa de 25 de minute pe care Paul Breitner a transformat-o, care a permis RFG să restabilească egalitatea în fața Țărilor de Jos Johan Cruyff. Germania a impus în cele din urmă un 2-1, datorită unui gol marcat de Gerd Muller în minutul 43.

Holzenbein a marcat al cincilea gol pentru naționala țării sale la Cupa Mondială din 1978 în al 40-lea și ultimul meci din fața Austriei (scor 2-3), care a fost sinonim cu eliminarea grupului în a doua fază a competiției.

Cariera sa de club este legată de Eintracht Frankfurt, când a ajuns la 1 iulie 1967, după ce a trecut prin echipele sale de tineret.

Cel mai bun marcator din istoria lui Eintracht (160 goluri în 420 de meciuri), Bernd Holzenbein a câștigat Cupa Germană de trei ori (1974, 1975 și 1981) și Cupa UEFA în 1980.

La sfârșitul carierei sale, a jucat câteva sezoane în Statele Unite, la Fort Lauderdale Strikers, Memphis Americans și Baltimore Blast.

La sfârșitul anilor 1980 și 1990, Bernd Holzenbein a fost membru al conducerii Eintracht Frankfurt. Din 2004 până în 2014, a fost responsabil cu recrutarea.